Bělení zubů

Bělení zubů

Dobrý den.

Je mi 63 let. Mám žluté zuby od kávy, kuřák nejsem. Dělá se mi zubní kámen, který odstraňuji různě... Dá se s tím ještě něco dělat?

Děkuji Vám, Martin

Sdílet na

Hezký den,

Děkujeme za Váš dotaz.

Určitá jídla nebo nápoje obsahují látky, které se usazují na povrchu zubů a způsobují jejich pigmentace. Velmi často jde zejména o černou kávu, čaj nebo červené víno. Významnou roli hraje i kouření, které zabarvení zubů také ovlivňuje. Usazování pigmentací je často usnadněno opotřebením povrchu zubů, mikroprasklinami nebo netěsnícími zubními výplněmi, kdy se jednoduše zabarví spára mezi nevyhovující výplní a zubem. 

Zubní kámen se vytvořil naopak na základě zubního povlaku, který na zubech ulpíval a zmineralizoval vlivem minerálů obsažených ve slinách. 

Zásadní roli nyní tedy hraje pravidelná a správná ústní hygiena a odstraňování zubního povlaku. Zubní plak velmi pevně lpí na zubním povrchu a je vždy nutné ho odstraňovat mechanicky, tedy zubním kartáčkem. Nedílnou součástí každodenního čištění zubů je také čištění mezizubních prostor katáčkem mezizubním. V případě zubních korunek, můstků, implantátů nebo snímacích zubních náhrad jsou nároky na odstraňování plaku ještě zvýšené a správná hygiena spolu s vhodnými pomůckami by měla být instruována zubním lékařem či dentální hygienistkou. Jen tak lze předcházet tvorbě zubního kamene, ale i vniku zubního kazu, zánětu dásní, potažmo paradentózy.

Zubní kámen nejen dráždí dásně, ale představuje i místo, kde se snáze usazuje další zubní plak, který opět přispívá k onemocnění dásní a parodontu. Zubní kámen už však nelze odstranit v rámci domácí ústní hygieny kartáčkem a ani bych nedoporučovala jiné domácí neodborné způsoby. Odstraněn by měl být profesionálně zubním lékařem či dentální hygienistkou. Ta zuby očistí a zároveň instruuje správnou domácí péči. 

Zuby by měly být nejprve v pořádku, vhodně ošetřeny a bez kazů a dásně bez zánětu a poté lze teprve uvažovat o bělení.

S pozdravem

Tým Profimed

Doporučené produkty

Skladem > 5 ks
Ihned na

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Vokůrková
odborná konzultace dentální péče
Valentyna Nikolenko
odborná konzultace doplňků stravy
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny