Bolest zubů

Zánět zubů

Dobrý den.

Před půl rokem mi byl zjištěn zánět 6 vpravo dole. Zub se opravil a všechno v pořádku, měla jsem antibiotika. Pak začala bolet 8 a následně 7. 8 a 7 šly před necelými 14 dny pryč a opět antibiotika a měla jsem gumový dren a asi 8 stehů. Včera mě začala bolet 5 na levé straně, ale paní zubařka mi řekla, že to mám od 7 vlevo dole. Zub vyvrtala a já brečela bolestí. Dala mi vložku a za 14 dní mám přijít, dneska jsem v noci vůbec nespala. O zuby se starám a nerozumím tomu, proč ten zánět pořád mám. Poradíte něco prosím?

Děkuji.

V
Veronika ‒ 23. 10. 2020
Bolest zubů
Sdílet na

Dobrý den.

Děkujeme za Váš dotaz.

Z Vašeho popisu to vypadá, že šlo pravděpodobně o zánět zubní dřeně jednotlivých zubů nebo o zánět, který se ze zubní dřeně rozšířil již do okolí kořene zubu/ů. Na dálku a bez vyšetření nelze stanovit diagnózu, avšak tento stav bývá nejčastěji způsoben hlubokým kazem zubu, který se dostal do bezprostřední blízkosti zubní dřeně nebo do dřeňové dutiny úplně pronikl. To se projeví zánětem zubní dřeně ("nervu zubu") a velmi často velkou neustupující bolestí, která je těžko lokalizovatelná. Může se také stát, že vlivem hlubokého kazu zubní dřeň "potichu" odumře a infekce se následně šíří skrze dřeňovou dutinu a kořenové kanálky uvnitř zubu až do okolí hrotu kořene, kde také vzniká zánět. Ten se může projevit například citlivostí na skus, trvající bolestí nebo otokem.

V těchto případech je vždy u zubu nutné adekvátní ošetření postižené zubní dřeně v dřeňové dutině i všech kořenových kanálcích. Takovémuto ošetření se říká endodontické ošetření a je nutné, aby mohl být zub zachován v ústech a nepředstavoval zdroj infekce. 

Aby se předešlo těmto komplikacím, je zásadní předejít i vzniku zubního kazu. Zubní kaz vzniká vlivem bakterií zubního plaku, který na zubech ulpívá. Kazotvorné bakterie vytvářejí kyseliny, které demineralizují ("odvápňují") zubní povrch, což vede ke vzniku kazu a jeho dalšímu rozvoji. Proto je tak důležitá pravidelná a důsledná ústní hygiena a čištění zubů i mezizubních prostor.

Kromě zubního lékaře je vhodné pravidelně navštěvovat i dentální hygienistku, která s Vámi vybere všechny vhodné pomůcky a také Vám ukáže, jak je správně používat.

S pozdravem

Tým Profimed

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Vokůrková
odborná konzultace dentální péče
Valentyna Nikolenko
odborná konzultace doplňků stravy
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny