Tetracyklinove zuby
Dobrý den,
trápí mě tetracyklinové zuby. Dva výrazné flíčky mám na předních horních zubech. Četla jsem hodně o metodě Icon a rada bych znala Váš názor na tento způsob řešení nebo jiné alternativy celého problému.
Děkuji moc.
Hezký den,
děkujeme za Váš dotaz.
Jako první je určitě důležité zjistit, zdali jde o změny zbarvení zubů způsobené opravdu tetracykliny. Zbarvení zubů může být porušeno i z důvodu fluorózy nebo křídově bílých demineralizačních lézí ve sklovině, které jsou časté například po ortodontické terapii fixním aparátem (fixními rovnátky). To konzultujte se svým zubním lékařem, který zuby vyšetří. Řešení se v závislosti na příčině může lišit.
V případě "tetracyklinových zubů" je nejčastějším způsobem řešení profesionální bělení zubů na základě doporučení stomatologa, kdy metoda profesionálního domácího bělení mívá nejpřesvědčivější výsledky. Je však důležité si uvědomit, že řešení je velmi dlouhodobý proces, který záleží na stupni postižení. Při bělení takto postižených zubů je proto důležitý i přístup pacienta a dodržování doporučeného postupu zubním lékařem. Takovéto řešení často probíhá v řádu měsíců. Výsledek je také velmi individuální a nedá se přesně předvídat. Šedé zbarvení se obecně řeší obtížněji, hnědé a žlutavé diskolorace reagují lépe.
Metoda Icon je naproti tomu forma neinvazivního ošetření nejčastěji v případě demineralizačních křídově bílých skvrn vzniklých ve sklovině na povrhu zubu. Ty vznikají především v důsledku působení kyselin produkovaných bakteriemi zubního povlaku na místech, kde se zubní plak zvýšeně kumuluje. Takovéto neestetické bílé léze vznikají například při ortodontické terapii fixními rovnátky, kdy nebyla ústní hygiena dostatečná. Povrch zubu je při tomto ošetření naleptán a následně infiltrován tekutým pryskyřičným materiálem.
V obdobných situacích, avšak při nižší míře postižení demineralizací se využívají i terapeutické remineralizační pasty s vysokým obsahem hydroxyapatitu (Apapro), který se do povrchu zubu ukládá a demineralizační léze opět remineralizuje. Při ošetření nedochází k leptání, na zuby se pouze nanáší v ordinaci lékaře pasta nejčastěji pomocí pomalu rotujícího kalíšku. Tato možnost se využívá i k remineralizaci povrchových mikrodefektů skloviny.
S pozdravem

Potřebujete poradit?
Napište našim odborníkům

