Zabarvené zuby: odpovídáme na vaše otázky

PM
Tým Profimed
čtení na 5 min
Sdílet na
Začaly se vám na zubech objevovat skvrny? Obáváte se, že jsou trvalé? Nemusíte mít strach – zabarvené zuby nejsou nic neobvyklého a existují způsoby, jak navrátit vašemu úsměvu jeho původní vzhled.
1. Proč se zuby zabarvují?
Zbarvení zubů má mnoho příčin – od životního stylu po stárnutí. Pokud vás zajímá, co vaše zuby nejvíce barví, dobrým výchozím bodem je podívat se na své každodenní návyky.
Nejprve strava: káva, červené víno, tmavé limonády, rajčatová omáčka, balzamikový ocet a kari patří mezi nejčastější viníky. Obecně platí, že čím tmavší a intenzivněji zbarvené jídlo či nápoj je, tím větší vzniká riziko skvrn. Zmínit je třeba i kyselé potraviny a nápoje – kyseliny totiž narušují zubní sklovinu, čímž usnadňují usazování pigmentů.
Kouření a vapování? Ano, i tyto návyky přispívají ke zbarvení zubů. Tabák (včetně žvýkacího) zuby opticky ztmavuje. A i když e-cigarety neobsahují dehet, nikotin v nich přítomný je spojován se změnou barvy zubů.
 
2. Životní styl, stárnutí a další vlivy
Na barvu zubů mají vliv nejen volby, které sami činíme, ale i faktory, které neovlivníme, jako například užívání některých léků (antibiotika, antihistaminika, léky na vysoký tlak a některé další). Také přirozený proces stárnutí hraje roli. S věkem se ztenčuje sklovina a více se odhaluje dentin – vnitřní vrstva zubu, která je přirozeně žlutavá a tmavne.
 
3. Ústní hygiena a zbarvení zubů
Správná péče o zuby je klíčová. Nedostatečné čištění vede k tvorbě plaku, který může zuby zbarvovat do žluta až hněda. Navíc kyseliny produkované bakteriemi v plaku narušují sklovinu, což dále usnadňuje usazování pigmentů.
 
4. Jsou zbarvené zuby nezdravé?
Pokud vás trápí, zda zbarvení značí problém se zdravím, můžete být v klidu. Na rozdíl od zubního kazu skvrny samy o sobě zdraví neškodí. Mohou však snižovat vaše sebevědomí. Ovšem pozor na některé příčiny zbarvení, které zdraví škodit rozhodně mohou (například kouření nebo špatná dentální hygiena).
 
5. Souvisí skvrny na zubech s citlivostí?
Zbarvení a citlivost zubů často souvisí, protože mají společné příčiny. Kyselé nápoje a potraviny nejen zabarvují, ale postupně oslabují sklovinu, čímž odhalují dentin – vnitřní tkáň zubu s nervovými zakončeními, která způsobují bolestivou citlivost. S věkem se tento efekt ještě zvyšuje.
Pozor také dejte na některé bělicí produkty. Příliš agresivní složení (například vysoký obsah peroxidu vodíku) může narušit sklovinu a podráždit dásně. Nevhodné jsou také produkty s vysokou hodnotou RDA (vysokou abrazivitou) a „domácí“ recepty na bělení s pomocí kuchyňských přísad a potravin jako je citron. Pokud chcete skvrny odstranit, volte prověřené a tedy bezpečné profesionální řešení.
 
6. Dají se skvrny na zubech odstranit, nebo jsou trvalé?
Ve většině případů lze skvrny odstranit a zabránit jejich návratu. Pokud jsou hlubší, je vhodné nejprve navštívit dentální hygienu na profesionální čištění.
Poté je důležité upravit návyky – například omezit konzumaci kávy či sladkých nápojů nebo si po jejich požití čistit zuby. Samozřejmostí je správná péče, mezi jejíž základy patří pravidelné návštěvy zubaře, čištění zubů, mezizubní péče a výběr vhodných produktů. Doporučuje se používat kompletní ústní hygienickou sadu, která obsahuje zubní pastu, měkký zubní kartáček, dentální nit a ústní vodu. Tyto produkty společně pomáhají redukovat pigmentaci a tím předcházet vzniku skvrn.
 
7. Proč mám skvrny kolem dásní?
Skvrny v okolí dásní často vznikají špatným čištěním těchto oblastí – hromadí se zde zbytky potravy a plak. Při čištění se zaměřte na oblast těsně nad i pod linií dásní. Nezapomínejte ani na mezizubní prostory a použijte dentální nit nebo mezizubní kartáček.
 
8. Nosím rovnátka a mám zabarvené zuby – mám se bát?
Čištění zubů s rovnátky je náročnější, protože se v těžko dostupných místech hromadí plak a zbytky jídla, což může vést ke vzniku skvrn. Doporučuje se profesionální čištění u hygienisty a následná domácí péče. Každodenně důkladně čistěte, používejte mezizubní pomůcky a ústní vodu.
 
9. Jak vyčistit zabarvené zuby?
Záleží na míře zbarvení. Pokud jsou skvrny výrazné, obraťte se nejprve na dentální hygienu. Pro mírné zbarvení, nebo udržení výsledků po profesionálním čištění, se doporučuje používat moderní profesionální produkty pro domácí bělení zubů vhodné i pro citlivé zuby nebo každodenní použití. Takový výběr obvykle obsahuje nízkoabrazivní zubní pastu s efektivními bělicími nebo zesvětlujícími složkami, měkký kartáček s menší hlavicí, nit (ideálně s šetrným bělicím efektem) a vhodnou ústní vodu bez alkoholu a CHX. Vše tedy navržené tak, aby bylo šetrné ke sklovině i dásním a přitom účinné při odstraňování skvrn.
 
Na závěr:
Každý z nás má jiné potřeby – proto nezapomínejte alespoň dvakrát ročně navštěvovat svého zubního lékaře nebo hygienistu, který vám poskytne individuální doporučení a vhodnou péči.

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Vokůrková
odborná konzultace dentální péče
Valentyna Nikolenko
odborná konzultace doplňků stravy
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny