Je implantát opravdu navždy?
Dentální implantát je vlastně náhrada zubního kořene, která je trvale zakotvena do čelistní kosti . Po vhojení se na ni fixně nebo snímatelně upevňují vlastní náhrady zubů. Dentální implantáty řeší nejčastěji tzv. intraorální hendikep, tj. ztrátu zubů v důsledku významného poškození tvrdých zubních tkání nebo úponového aparátu (parodontu), případně i onkologické operace, rozštěpové anomálie, ztrátová poranění, předchozí radioterapie a výjimečně i hendikep extraorální (zuby jako „třetí ruka“ u pacientů s omezenou zručností horních končetin)1.
To, jak je implantát úspěšný u daného pacienta, tj. prognóza implantologického ošetření, je velmi složitá problematika, neboť vyplývá jak z ošetření implantátem, tak z protetické náhrady na implantátu, včetně spoje těchto dvou součástí.
Na toto téma bylo publikováno nesmírně velké množství studií – základním problémem jejich vyhodnocení je především rozdílná metodika použitá při jejich zpracování a použití velmi rozdílných kritérií při hodnocení úspěšnosti implantátů. V některých studiích je například za úspěch považováno setrvání implantátu v dutině ústní, zatímco v jiné je již malá prasklina na povrchové keramice považována za selhání2.
Dentální implantologie má nezanedbatelnou obchodní stránku, která s sebou nese četná úskalí. Obrat v implantologii se pohybuje okolo 8 miliard amerických dolarů ročně. Ve světě je ročně zavedeno okolo 10 milionů dentálních implantátů od více než 1000 výrobců.3 Bohužel, drtivá většina dostupných implantátů nemá k dispozici adekvátní dlouhodobé kontrolované prospektivní studie, a navíc je na trhu zpravidla pouze několik let. Základem výběru je takový systém, u kterého jsou k dispozici dlouhodobé, prospektivní, randomizované, zaslepené a nekomerční studie (tj. finančně nepodporované výrobcem) a u kterého jsou známy výhody, nevýhody i způsoby řešení komplikací4. Implantačních systémů, které splňují tato kritéria, je pouze několik desítek.
Ze seriózních studií vyplývá, že při dodržení všech kritérií po pěti letech přežívá v ústech v průměru okolo 96 % šroubových implantátů a 93 % protetických náhrad na implantátech.5 Po deseti letech je úspěšných 95 % implantátů v dolní čelisti a 90 % implantátů v horní čelisti.2 Po dvaceti letech od zavedení přežívá 92 % šroubových implantátů v horní čelisti a 95 % šroubových implantátů v dolní čelisti.6 Pokud je zaveden do vlastní kosti, udává se úspěšnost okolo 95 %, pokud je v kosti doplněné („augmentované“), pak okolo 85%.5
Pokud je již implantát zaveden a osazen protetickou náhradou, existují hlavní tři rizika jeho selhání (hlavně tzv. „periimplantitidy“), která závisejí hlavně na pacientovi. Tím prvním je jednoznačně správná hygiena – u implantátů musí být ještě pečlivější, než je tomu u vlastních zubů. Ta zahrnuje jak domácí péči, tak pravidelnou návštěvu dentální hygienistky. Druhým faktorem je kouření – jak dřívější, tak zejména současné kouření cigaret a jiných tabákových výrobků výrazně snižuje úspěšnost implantátů. Třetím faktorem jsou existující onemocnění parodontu – pokud má pacient „parodontózu“, ošetření implantáty je možné, ale jeho péče o zuby i implantáty musí být skutečně vynikající, jinak nelze očekávat dlouhodobý výsledek.2,7 Naproti tomu, takové faktory, jako je vyšší věk, dnes zásadní problém nepředstavují, pokud se jedná o pacienta, jehož zdraví je přiměřené věku, tj. který tzv. „úspěšně stárne“.
Jiří Šedý
Privátní stomatologická praxe, Praha
Literatura
1. Kopecká D a kol. Dentální implantáty – vitální indikace. LKS 2008, 18: 232-235.
2. Šimůnek A a kol. Dentální implantologie. Artilis, Hradec Králové, 2017, 496 s.
3. Malet J a kol. Implant dentistry at glance. Wiley-Blackwell 2012, UK, 144 s.
4. Šedý J a kol. Kritické myšlení. LKS 2019, 29: 103-113.
5. Wolfart S. Implant Prosthodontics: A Patient-Oriented Strategy. Quintessence Publishing, 2016, 728 s.
6. Moy PK a kol. Dental implant failure rates and associated risk factors. Int J Oral Maxillofac Implants 2005, 20: 569-577.
7. Šedý J. Zubař nejlepší přítel člověka. ALMI, Brno, 2018, 142 s. Druhé vydání.
Potřebujete poradit?
Napište našim odborníkům

