Zubní kaz

Péče o zuby
Sdílet na

Zubní kaz patří mezi nejčastější onemocnění chrupu a je jedním z nejčastějších onemocnění v populaci vůbec. 

Hlavní příčinou vzniku zubního kazu je zubní plak, který bez pravidelného očišťování a důsledné ústní hygieny na zubech ulpívá. Jde o měkký, lepivý povlak (biofilm), který se ukládá na povrchu zubů a který je tvořen zejména složkami slin, zbytky potravy, mikroorganismy (bakteriemi) ústní dutiny a jejich produkty. 

Bakterie zubního plaku, které jsou zodpovědné za vznik zubního kazu jsou označovány jako bakterie kariogenní. Ty dokáží metabolizovat cukry obsažené ve stravě a přeměňovat je na organické kyseliny. Tyto kyseliny negativně ovlivňují tvrdé zubní tkáně a vedou k jejich odvápňování neboli demineralizaci. Během ní jsou ze zubních tkání (především zubní skloviny na povrchu zubů) uvolňovány ionty stavebních minerálů a dochází-li k převaze demineralizace nad přirozenou remineralizací zubního povrchu, začíná se postupně tvořit zubní kaz.

Dalšími faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku zubního kazu je častý přísun slazených či kyselých nápojů a potravin, špatná a nepravidelná ústní hygiena, individuální odchylky chrupu či jeho defekty, množství a složení sliny apod.

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Vokůrková
odborná konzultace dentální péče
Valentyna Nikolenko
odborná konzultace doplňků stravy
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny