Zubní kaz

Péče o zuby
Sdílet na

Zubní kaz patří mezi nejčastější onemocnění chrupu a je jedním z nejčastějších onemocnění v populaci vůbec. 

Hlavní příčinou vzniku zubního kazu je zubní plak, který bez pravidelného očišťování a důsledné ústní hygieny na zubech ulpívá. Jde o měkký, lepivý povlak (biofilm), který se ukládá na povrchu zubů a který je tvořen zejména složkami slin, zbytky potravy, mikroorganismy (bakteriemi) ústní dutiny a jejich produkty. 

Bakterie zubního plaku, které jsou zodpovědné za vznik zubního kazu jsou označovány jako bakterie kariogenní. Ty dokáží metabolizovat cukry obsažené ve stravě a přeměňovat je na organické kyseliny. Tyto kyseliny negativně ovlivňují tvrdé zubní tkáně a vedou k jejich odvápňování neboli demineralizaci. Během ní jsou ze zubních tkání (především zubní skloviny na povrchu zubů) uvolňovány ionty stavebních minerálů a dochází-li k převaze demineralizace nad přirozenou remineralizací zubního povrchu, začíná se postupně tvořit zubní kaz.

Dalšími faktory, které mohou zvyšovat riziko vzniku zubního kazu je častý přísun slazených či kyselých nápojů a potravin, špatná a nepravidelná ústní hygiena, individuální odchylky chrupu či jeho defekty, množství a složení sliny apod.

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultace dentální péče
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny