Česká republika
Slovensko
Poland
Hungary

Parodont

Péče o zuby
Sdílet na

Parodont je soubor 4 tkání, které mají za úkol ukotvit zub v čelisti. Patří mezi ně dáseň, alveolární kost, cement pokrývající povrch kořene zubu a periodoncium neboli úzká štěrbina mezi alveolární kostí a kořenem zubu vyplněná pružnými vazivovými vlákny. Dáseň je měkká tkáň kryjící alveolární kost. Na zub naléhá okolo celého krčku. Část kolem krčku zubu je volná a kolem dokola vytváří mělký žlábek, tzv. dásňový žlábek (sulcus gingivalis).
Ten je u zdravé dásně přirozeně hluboký cca 0,5 – 3 mm. V mezizubí vybíhá dáseň do trojúhelníku vyplňující mezizubní prostor, v tzv. mezizubní (interdentální) papilu. Zdravá dáseň je světle růžová, s mírně dolíčkovaným povrchem. Není citlivá na dotek, ani nekrvácí. Dáseň, která je zarudlá až tmavě rudá, oteklá, přecitlivělá a krvácí při čištění či ukusování tvrdého sousta je známkou zánětu.

Alveolární kost je kostí horní a dolní čelisti v okolí zubů. Zub je zasazen v zubím lůžku alveolární kosti, v tzv. alveolu. Mezi zubem a kostí je úzká štěrbina, tzv. periodontální štěrbina obsahující vazivová kolagenní vlákna. Tato štěrbina se spolu s vlákny souhrnně nazývá periodoncium. Cement je pak tvrdá zubní tkáň, která kryje v tenké vrstvě celý povrch kořene.

Existence parodontu je vázána na přítomnost zubu. Dojde-li ke ztrátě zubu, zaniká i jeho parodont.

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultace dentální péče
Eva Boušková
odborná konzultace poporodní péče
Valentyna Nikolenko
odborná konzultace doplňků stravy
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny