Akutní pulpitida

Péče o zuby
Sdílet na

Akutní pulpitida je označením akutního zánětu zubní dřeně, který vzniká nejčastěji na podkladě neléčeného zubního kazu. Projevuje se často náhle, a to velkou spontánní bolestí, která neustupuje. 

Zubní dřeň neboli zubní pulpa je měkká tkáň uvnitř zubu, která je tvořena řídkým vazivem s četnými krevními a lymfatickými cévami a nervovými vlákny. K jejímu zánětu dochází nejčastěji na podkladě bakteriální infekce. Jejím důvodem bývá zejména neošetřený zubní kaz, který se dostal do těsné blízkosti zubní dřeně nebo do ní přímo pronikl. Následkem toho dochází k podráždění dřeně bakteriálními produkty a šíření infekce. Na to dřeň reaguje zánětem, který bývá nejčastěji spojený s náhle vzniklou, velmi intenzivní a neustupující bolestí. Ta je velmi často těžko lokalizovatelná, ostrá a vystřelující do oblasti spánku, čelisti či krku. Budí ze spaní a v určitých případech není tišitelná ani léky proti bolesti.

Pulpa zubu má v dospělosti velmi omezenou regenerační schopnost, a proto je v takovéto situaci již nevratně poškozena. Aby mohl být zub ponechán v ústech a nepředstavoval zdroj další infekce, je nutné zánětlivě změněnou zubní dřeň ze zubu odstranit a zub endodonticky ošetřit. Komplikací neošetřené pulpitidy je odúmrtí dřeně, šíření bakteriální infekce skrze kořenové kanálky do periodoncia v oblasti hrotu kořene a vznik periodontitidy.

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultace dentální péče
Eva Boušková
odborná konzultace poporodní péče
Valentyna Nikolenko
odborná konzultace doplňků stravy
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny