Během svátku 28. 9. mají všechny naše pobočky otevřeno mimo pobočky: Praha - Ječná, Brno, České Budějovice a Chrášťany.

Endodoncie

Péče o zuby
Sdílet na

Endodoncie je velmi specializovaným oborem záchovného zubního lékařství. Zabývá se zubní dření a patologickými procesy či jejich komplikacemi, kterými může být dřeň postižena. Zahrnuje škálu zákroků, mezi které patří endodontické ošetření zubu (laicky ošetření kořenových kanálků), zubní chirurgie či ošetření zubních úrazů.

Zubní dřeň (zubní pulpa) je unikátní tkání lidského organismu, která je tvořena měkkým vazivem, krevními a lymfatickými cévami a nervovými vlákny. V dospělosti bohužel nemá témeř žádnou regenerační schopnost, a proto dojde-li k jejímu poškození, bývá nevratně poničena a zpravidla brzy odumírá. V takovém případě se může stát zdrojem infekce, která se nejčastěji šíří se skrze kořenové kanálky dále do kosti. V horších případech i do jejího okolí a pak velmi rychle i celého organismu.

Jediným řešením, jak takto postižený zub v ústech zachovat, aniž by představoval riziko infekce, je správné endodontické ošetření. Tedy ošetření zubní dřeně v dřeňové dutině a kořenových kanálcích zubu. V současnosti endodontické ošetření probíhá při znecitlivění za pomoci lokální anestezie a přes ošetřovaný zub se aplikuje pružná izolační blána označovaná jako kofferdam. Ta brání dalšímu infikování otevřeného zubu slinou či krví a zároveň chrání pacienta před vdechnutím či polknutím nástroje nebo dezinfekčního rozotoku. Z dřeňové dutiny a všech kořenových kanálků se během ošetření odstraní tkáň zubní dřeně, kanálky se očistí, speciálně uzpůsobenými nástroji opracují a zbaví infikovaných stěn. Vhodnými dezinfekčními rozotoky se vydezinfikují a následně těsně zaplní kořenovou výplní. Na závěr je důležité zub uzavřít naprosto těsnící zubní výplní, aby nemolo dojít k opětovné reinfekci. Endodontické ošetření bývá zpravidla náročnější jak časově, tak finančně. Může proběhnout celé v jedné návštěvě, dost často je ale třeba návštěv více. Endodonticky ošetřené zuby dále plní svojí běžnou funkci v ústech. Jsou však již ošetřením oslabené, a proto se ve většině případů doporučuje jejich zpevnění korunkou.

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultace dentální péče
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny