Rovnátka

Možné komplikace po sundání rovnátek

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak velké je riziko, že se po sundání rovnátek vyskytnou komplikace jako např. zubní kaz, odvápnění skloviny atd. Během léčby jsem pravidelně navštěvoval zubaře i dentální hygienu. Kvalita mého čištění není dokonalá, ale není ani tragická a nikdy nebylo mi řečeno, že by mi konkrétní problémy hrozily. Jsou pravidelné kontroly u zubaře efektivní i s rovnátky? Jak běžné, že se tyto problémy vyskytnou až po sundání?

Děkuji Vám za odpověď.

G
George ‒ 03. 06. 2020
Rovnátka
Sdílet na

Dobrý den.

Děkujeme za Váš dotaz.

Ústní hygiena je při ortodontické terapii zásadní. Dlouhodobé hromadění bakteriálního povlaku okolo zámečků či kroužků rovnátek může vést k postupnému odvápňování skloviny a tvorbě zubního kazu. Nelze říci, kdy nebo v jakém procentu se tyto komplikace u pacientů vyskytnou. Vždy záleží, zda je čištění zubů s rovnátky dostatečné.

Určitě je dobré, aby byla péče o chrup s rovnátky vysvětlena a nacvičena v ordinaci dentální hygienistky nebo zubního lékaře. Pravidelné návštěvy jak ortodontisty, tak vašeho praktického zubního lékaře jsou důležité. Pokud by hrozil problém či již ke komplikacím během léčby došlo, měl by Vás na ně lékař upozornit a měly by se začít řešit.

Pro domácí péči je vhodný správný zubní kartáček (existují i speciální ortodontické kartáčky), jednosvazkový kartáček pro dočištění hůře přístupných míst krčků zubů i zámečků a mezizubní kartáčky, příp. dentální nit pro pravidelnou mezizubní hygienu. Mezizubní kartáčky i ortho typ zubní nitě Vám pomůže i k dočištění okolo zámků ze všech 4 jejich stran.

Doplněním ústní hygieny jsou i zubní pasty (v návaznosti na ně i příp. ústní výplachy) podporující remineralizaci skloviny (GUM Ortho, Apadent, BioMin F). Úspěšnost odstranění plaku můžete zkontrolovat tabletami pro detekci plaku (Tepe PlaqSearch, GUM Red-Cote).

S pozdravem

Tým Profimed

Doporučené produkty

Skladem > 5 ks
Ihned na

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultace dentální péče
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny