Zubní péče

Jak často si mají čistit zuby děti předškolního věku?

Dobrý den,

pracuji jako učitelka v MŠ a momentálně mám v péči děti od 4 do 7 let. Má kolegyně přišla s tím, že si s menšími dětmi zuby přestanou od září čistit z důvodu nové studie. Ta uvádí, že si děti nemají čistit zuby více jak dvakrát denně, protože to není zdravé. Tak se chci zeptat na Váš odborný názor, protože mi to přijde trochu jako nesmysl.

Děkuji za odpověď!

Klára

K
Klára ‒ 02. 09. 2016
Zubní péče
Sdílet na

Dobrý den, Kláro,

nevím, jaké studie kolegyně četla, ale zásadně s jejím názorem nesouhlasím. Bylo by možno je získat? Všichni zubní lékaři vám potvrdí, že zuby se čistí nejlépe po každém jídle, min. však 2x denně. Každé čištění zubů je zdravé, jelikož odstraňuje zubní plak. Velmi důležitý je výběr vhodného dětského zubního kartáčku, který nesmí být příliš měkký, aby plak odstranil a ani příliš tvrdý, aby nepoškodil jemnou dětskou dáseň.

Pokud používáte správnou zubní pastu, tak navíc vyrovnáváte kyselé pH a dodáváte sklovině fluoridy, které jsou nejlepší formou prevence zubního kazu. Výzkumy a studie z roku 2013 prokázaly, že v ČR má min. 50% dětí v předškolním věku neošetřené zubní kazy, což je alarmující. Navíc čištění zubů ve školkách má mít spíše návykový charakter.

Děti ještě nejsou dostatečně manuálně zručné, a proto se technice správného čištění zubů teprve učí a získávají základní hygienické návyky. Pokud by bylo na mně, zavedl bych čištění zoubků ve školkách jako předmět. :) Děti, zvláště dnes, kdy mají přístup k přemíře sacharidů, by měly vědět, že čištění zoubků po jídle je nutnost, která zachová jejich zoubky zdravé.

Tým Profimed

Doporučené produkty

Skladem > 5 ks
Ihned na

Články

Otestovali jsme bezdrátový kartáček s aplikací, se kterým si děti čistí zuby raději a lépe

Otestovali jsme bezdrátový kartáček s aplikací, se kterým si děti čistí zuby raději a lépe

Philips vyrobil kartáček s Bluetooth pro dospělé i děti, přidal šikovnou aplikaci. Sparkly jako virtuální tamagotchi motivuje děti k čištění zubů, dává jim medaile a dárky. Aplikace je v češ...

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Vokůrková
odborná konzultace dentální péče
Valentyna Nikolenko
odborná konzultace doplňků stravy
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny