Bolest zubů

Bolest mrtvého zubu

Dobrý den,

před měsícem jsem byla u zubařky s vrchní šestkou vpravo. Zub byl mrtvý, tak mi dala léčivou vložku, protože tam byl zánět. Poté mi tam kousek vložky nechala a zub zaplombovala. Poté mě začal bolet zub znovu. Zubařka mi tedy vyvrtala sousední zub (5 vpravo nahoře). Do zubu mi také dala vložku na léčení.

Zub šíleně bolel na skus a byl citlivý na studené. Poté mi ze zubu vytrhala kořeny, vyčistila kanálky a dala umrtvovací vložku. Po nějaké době zub zaplombovala. Řekla, že už je vše v pořádku (na rentgenu nic závažného neviděla). Po měsíci mě ale zub rozbolel znovu. Strašně bolel na skus a reagoval na studené. Paní doktorka mi opět rozvrtala 5 a 6 nahoře a ještě navíc 6tku vpravo dole. Přitom mě ty dva zuby (6ka dole a 6ka nahoře) vůbec nebolely. Říkala, že by zuby neměly na studené reagovat, když mám oba zuby mrtvé, že to může být ještě propojené se spodní šestkou. Teď mám ve všech třech zubech nějakou vložku a mám přijít až za měsíc.

Nevíte, proč mě zub stále bolel, ačkoliv byl mrtvý? Za měsíc jedu na dovolenou, tak mám strach, aby mi ty vložky nevypadly. Myslíte, že to vydrží? Sestra říkala, by mělo. Co mám dělat, pokud mi vložky vypadnou na dovolené?  A je možné, že ta bolest byla opravdu propojená se spodním zubem, který mě vůbec nebolel?

Děkuji.

H
Hana K. ‒ 02. 09. 2016
Bolest zubů
Sdílet na

Dobrý den, Hano,

Vaši situaci je velmi obtížné hodnotit na dálku. Je pravda, že někdy se bolest zubu (zejm. ve stádiu počínajícího zánětu zubní dřeně) může propagovat i do protilehlé čelisti a to může činit diagnostické problémy. Také je pravda, že zub s ošetřenými kořenovými kanálky již na studené nereaguje. Teoreticky ale ani toto nelze vyloučit. Systém kořenových kanálků není vždy tak jednoduchý, jak se obvykle znázorňuje na obrázcích. Často jsou přítomné různé odbočky či nadpočetné kanálky.

Může se tedy stát i to, že je ve stoličce nadpočetný kanálek a navzdory standardnímu endodontickému ošetření může způsobovat citlivost na studené, dokud se i tento kanálek nenajde a neošetří. Příčin možných komplikací endodontické léčby je celá řada a někdy není jednoduché příčinu odhalit. Obecně platí, že by měly být dobře a definitivně ošetřeny vždy všechny přítomné kanálky v kořeni nebo kořenech zubu. Aplikované provizorní výplně by měly přes dovolenou vydržet, pokud jste o tom byla v ordinaci ujištěna. Po návratu je důležité zuby ošetřit důsledně a definitivně. Pokud některý ze zubů začal na dovolené bolet, bylo by vhodné navštívit místního stomatologa, pokud by byla stomatologická péče dostupná a na evropské úrovni.

Po Vašem návratu pak bude tedy nutné všechny zuby podrobně vyšetřit a pokusit se najít příčinu Vašich obtíží a tu následně cíleně vyřešit. Jinak, než takto obecně, bohužel nejsem schopen odpovědět.

S pozdravem

Tým Profimed

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultace dentální péče
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny