Osobní odběr zdarma, doprava pouze 49 Kč nebo zdarma u objednávek nad 990 Kč. Dárek k nákupu ke každé objednávce nyní již nad 500 Kč!

SPECIALISTA V PÉČI O ZUBY A TĚLO
Chcete poradit?
800 10 50 50

Péče o zuby v těhotenství


Těhotenství je úžasné období života, ale také velká zátěž pro celé tělo. Hladina hormonů v těle se začne měnit, což způsobuje zvýšenou citlivost dásní, které tak i snadněji krvácejí. Výsledkem je těhotenská gingivitida, která postihuje většinu žen.

Co je to těhotenská gingivitis?

Zdravé dásně jsou světle růžové a pevně obklopují každý zub. Pokud dásně během těhotenství zčervenají, otečou a začnou krvácet, probíhá již jejich zánět, odborně nazývaný jako těhotenská gingivitida.

 

Co je příčinou?

V průběhu těhotenství narůstá objem krve až o 30-40 %, proto dochází k překrvení sliznic. Mění se rovněž hladina hormonů, což zvyšuje citlivost imunitního systému. Maminky v tomto období zároveň rády mlsají, zvýšený přísun cukrů však podporuje tvorbu zubního plaku, na který dásně podrážděně reagují a začnou krvácet.

 

Začíná to zubním plakem a může skončit i ztrátou zubů

Po každém jídle a pití se začne na zubech vytvářet biofilm zvaný zubní plak. Pokud se bakterie zubního plaku mohou nerušeně množit, vytváří komplexní mikrobiální společenství, které způsobuje vznik zubního kazu a zánět dásní. Neodstraněný zubní plak mineralizuje na zubech jako zubní kámen.

Neléčený zánět dásní se může změnit v parodontózu, kdy dochází k ustupování dásní a odhalování zubních krčků. V konečném důsledku vede až ke ztrátě zubu či zubů. Riziko vzniku parodontózy zvyšují dědičné faktory a kouření.

Pokud budete o své zuby a dásně pečovat, neonemocní. Prevence je základem úspěchu.

Prevence v těhotenství

Základem jsou čisté zuby bez zubního plaku. Čistěte si zuby po každém jídle, obzvláště po konzumaci sladkého. Anebo vynechte mlsání a sladké nápoje.

Používejte antibakteriální zubní pasty, dentální nit nebo mezizubní kartáčky. Nejvíce zubního plaku se ukrývá právě v mezizubních prostorech, a proto jen zubní kartáček nestačí.

Poraďte se se svým zubní lékařem nebo dentální hygienistkou, jak provádět správnou ústní hygienu.

Pokud vám dásně krvácejí déle než 2 týdny, objednejte se na kontrolu ke svému zubaři.

 

Radíme:

  • Během těhotenství navštěvujte zubního lékaře častěji (každý trimestr)
  • Čistěte si zuby po každém jídle, nejen ráno a večer
  • Používejte kartáček soft s malou hlavicí, se kterou se lépe čistí stoličky
  • Používejte dentální nit nebo mezizubní kartáčky
  • Užívejte potravinové doplňky s probiotiky pro udržení přirozené rovnováhy v ústech

 

Přírodní rovnováha

Ústa jsou domovem 800 různých druhů bakterií, proto je rovnováha ústní mikroflóry nesmírně důležitá pro zdraví zubů a dásní.

Laktobacily jsou ideálním doplňkem pečlivé ústní hygieny a pravidelných preventivních prohlídek u zubního lékaře. Studie s účastí těhotných žen potvrdily, že pastilky obsahující bakterie mléčného kvašení podporují vyváženou mikroflóru v dutině ústní.

Více informací o laktobacilech získáte u svého zubního lékaře, dentální hygienistky a v prodejnách PROFIMED.

 

BIOGAIA

BioGaia je inovativní švédská společnost a světový lídr ve vývoji probiotik s více než 25 lety zkušeností v oboru probiotických bakterií mléčného kvašení. Přípravky Biogaia jsou založené na různých kmenech Lactobacillus reuteri a jsou prodávány ve více než 90 zemích světa.