Herpes simplex virus

Péče o zuby
Sdílet na

Herpes simplex virus (HSV) je první zjištěný lidský herpes virus. Jde o virus způsobující většinou bolestivé a často se  opakující infkeční onemocnění organismu. Tento druh viru se objevuje ve dvou formách, a to HSV-1 a HSV-2, které mají obdobnou strukturu, ale manifestují se na rozdílných částech těla.

HSV-1 postihuje nejčastěji oblast obličeje a úst a přenáší se slianami, HSV-2 se přenáší sexuálním stykem či z matky na plod a projevuje se převážně na dolní polovině těla, nejčastěji genitálu.

Primoinfekce virem HSV-1 probíhá nejčastěji již v dětském věku, kdy se projevuje jako tzv. herpetická gingivostomatitida. Ta je provázena nejprve příznaky podobným chřipce jako je teplota, únava či nechutenství. Následně dochází k výsevu bolestivých pochýřků v ústní dutině, typicky na dásních, tvrdém patře či hřbetu jazyka. Infekce je provázena zvětšením lymfatických uzlin a bolestí úst, která často velmi omezuje příjem potravy a tekutin. Puchýřky se vyhojí zpravidla do 2 týdnů.

Po překonání primoinfekce zůstává jíž virus v organismu v tzv. latentní fázi. Dojde-li napříkald ke snížení imunity či jinému oslabení organismu, může dojít k opětovné reaktivaci viru, který znovu vyvolává onemocnění v oblasti obličeje a úst. Nejčastěji ve formě oparu na retní červeni, ale i jinde na kůži obličeje.

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Vokůrková
odborná konzultace dentální péče
Valentyna Nikolenko
odborná konzultace doplňků stravy
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny