Extrakce

Péče o zuby
Sdílet na

Extrakce zubu je chirurgický výkon, při kterém dochází k vybavení zubu nebo jeho části ze zubního lůžka. Laicky lze extrakci označit jako vytržení zubu. Důvodů pro extrakci zubu je celá řada. Jde zejména o přílišnou destrukci zubním kazem, neúspěšné endodontické ošetření zubu, vertikální frakturu kořene, ale také napříkald již o pokročilé postižení paradentózou nebo neošetřitelný úraz zubu. Extrahují se i zuby, které nejsou prořezané a jejich uložení není optimální nebo takové zuby, pro něž není dostatek místa z ortodontických důvodů.

Extrakce může probíhat různě. Klasická extrakce, ke které dochází nejčastěji se označuje jako extrakce prostá.  Extrakce komplikovaná již využívá krom běžných extrakčních nástrojů jako jsou kleště a páky i rotačních nástrojů, například při separaci kořenů, které nejdr z lůžka vybavit jednoduše vcelku. Chirurgická extrakce je poté extrakce zubu, který není většinou plně prořezán nebo neprořezal do ústní dutiny vůbec a je třeba během zákroku navíc odklopit dáseň a snést část kosti, která zub překrývá.

Po extrakci je třeba doržovat určitá režimová opatření a dopoučení lékaře. Vhodné je po vytržení zubu vynechat příliš náročné fyzické aktivity a doržovat spíše klidoý režim. Nepředklánět se či intenzivně nesmrkat. Pokud se po odeznění anestezie objeví bolest, je možné užít lék proti bolesti. Místo je dobré chladit, ústní hygienu provádět šetrně a velmi důležité je ránu po extrakci nevysávat, nekloktat ani intenzivně nevyplachovat. V ráně se bezprostředně po vytržení zubu vytváří krevní koagulum (krevní zátka), která je velmi důležitá pro bezproblémové hojení. Pokud se koagulum vyplaví, vykloktá nebo rozpadne, může dojít k zánětu lůžka (alveolitadě) a k bolesti. Hojení také velmi výrazně zhoršuje kouření!

Potřebujete poradit?

Napište našim odborníkům
MUDr. Alena Krugová
odborná konzultace dentální péče
Lucie Pospíšilíková, DiS.
odborná konzultace dentální péče
Dostupnost na prodejnách
Kliknutím na prodejnu zjistíte adresu a otevírací dobu
Adresa
Telefon
Email
Google Maps Detail prodejny