SPECIALISTA V PÉČI O ZUBY A TĚLO
Chcete poradit?
800 10 50 50

Zuby s rovnátky nejlépe vyčistíte ústní sprchou


Rozhodnout se pro fixní ortodontický aparát (trvale nasazená rovnátka) není úplně snadné, zvlášť v dospělosti. Když už do toho jdete, věnujte zubům a celé ústní dutině zvýšenou péči, aby vás po sejmutí rovnátek nečekalo nemilé překvapení.

Ačkoliv jsou fixní rovnátka v estetické korekci zubů jedinou, a tudíž nenahraditelnou pomůckou, je dokázáno, že výrazně komplikují provádění ústní hygieny a zvyšují pravděpodobnost vzniku zubního kazu či krvácení dásní. Při nedostatečné péči mohou na zubech zůstat bílé skvrny, a to na těch nejviditelnějších plochách. Rizika poškození chrupu má svědomí nedostatečně odstraněný zubní plak, který způsobuje odvápnění skloviny. Ta se sice dá pomocí fluoridů opět zpevnit, avšak za cenu vzniku bílých skvrn. V rovnátkách také zůstávají zbytky jídla, které jsou spolu se zubním plakem a bakteriemi příčinou špatného dechu.

Co nejlepší vyčištění

Lidem s rovnátky je doporučováno používat manuální nebo elektrický zubní kartáček s hlavicí s vlákny uzpůsobenými pro očistu zámečků a drátků. Kartáčkem je třeba čistit zuby jak seshora nad zámečky, tak pod nimi. Vhodné jsou speciální zubní pasty a ústní vody (např. značky GUM Ortho). Používejte mezizubní kartáčky s kónickým tvarem štětin – do „stromečku“ (vyrábí například značka Curaprox nebo TePe) či s antibakteriálním chlorhexidinem GUM Trav-ler,. Jak se zuby postupně rovnají, je potřeba po domluvě s ortodontistou velikost mezizubních kartáčků měnit. Zuby také dočišťujte jednosvazkovým kartáčkem (též nazývaným sólo nebo dočišťovací). Tento kartáček se používá bez pasty, takže s ním můžete zuby čistit, kdekoliv a kdykoliv potřebujete. Jak pečlivě jste zuby vyčistili, zjistíte pomocí rozkousání speciální tablety na detekci plaku – zabarvení vám ukáže, na která místa je ještě potřeba se zaměřit.

Přesné zacílení

Nejmodernějším a nejúčinnějším způsobem péče o zuby s rovnátky je ústní sprcha, irigátor. Tím si sami vyplachujete všechna místa v ústní dutině včetně problematických mezizubních prostor, míst, kde zámečky rovnátek přiléhají k zubní sklovině, pod ortodontickými drátky, okolo gumiček nebo i pod linií dásní: vodní paprsek pronikne všude tam, kam se jiné pomůcky pro domácí péči dostávají mnohem hůře nebo ani nedostanou.

Ústní sprchy vynalezla americká značka Waterpik. Funguje na principu pulsujícího proudu vody. Vodní paprsek pulsuje až 1 400x za minutu (tj. 23x za vteřinu) pod tlakem od 10 do 100 psi (tj. od 0,7 do 7 barů). Tryska provádí cílený, velmi intenzivní a zároveň nedráždivý, šetrný a naprosto bezbolestný výplach (irigaci) veškerých míst v ústní dutině.

Ústní sprchu mohou používat i děti (od cca 6 let), vyrábí se pro ně verze, která je uzpůsobená jejich menší ruce. Děti jen těžko manipulují s mezizubními kartáčky, a tak je pro ně ústní sprcha zvlášť v období nošení rovnátek nenahraditelná. Sprcha je vhodná ale také pro osoby s onemocněním dásní, s korunkami, můstky či implantáty a pro každého, kdo dbá na důkladnou prevenci a vyžaduje dokonalou čistotu ústní dutiny. 

Studie o účinnosti a bezpečnosti

Po dobu existence ústní sprchy bylo provedeno více než 50 studií zaměřujících se na jejich bezpečnost a účinnost. Vysoce citlivé mikroskopické šetření ukázalo, že pomocí ústní sprchy dochází k téměř úplnému odstranění zubního plaku: až 99,9 % plaku během 3 vteřin díky ústní sprše zmizí. Je potvrzeno až o 50 % vyšší zlepšení stavu dásní s ústní sprchou než dentální nití.  Jiná studie dokázala, že při použití ústní sprchy s ortodontickou tryskou se sníží krvácení dásní u dospívajících pacientů s fixovanými ortodontickými přístroji až o 26 % oproti skupině používající dentální niť a o 53 % oproti skupině používající pouze manuální zubní kartáček. Ortodontická tryska je také 3x efektivnější pro odstranění plaku kolem zámečků a drátků než kombinace kartáčku a dentální niti a 5x účinnější než samotný kartáček.

Ústní sprchy Waterpik jsou běžnou součástí amerických domácností. PROFIMED je nabízí již 15 let, zajišťuje též náhradní díly a záruční i pozáruční servis. Na výběr v e-shopu nebo prodejnách máte z několika typů včetně cestovní ústní sprchy. Nepodceňte péči o ústa s rovnátky a nezkazte si tak zbytečně svůj nový krásný úsměv.

 

 

Související články